وبلاگ فناوری اطلاعات و برنامه نویسی

تجربیات تحقیق و توسعه من در حوزه فناوری اطلاعات

اصلاح تاریخ شمسی در گرید های ناپ‌کامرس

نویسنده:
20 ژانویه 22

اگر به دنبال پروژه های متن باز و راه اندازی فروشگاه اینترنتی بوده اید، حتما با حال اسم NopCommerce  به گوش شما خورده است، پروژه بی نظیری که تصمیم دارم از این به بعد بیشتر در موردش صحبت کنم و بنویسم. آشنایی من با این پروژه بر می گرده به حدود شش سال پیش [پروژه مترجم فایل های ناپ‌کامرس]، آن زمان که نسخه ۳٫۹ منتشر شده بود، آن زمان به درخواست یکی از عزیزان به دنبال راه اندازی فروشگاه اینترنتی با قابلیت پذیریش بیت کوین بودم. کار جدی من با نسخه ۴٫۲ برای سایت آروان چوب، نسخه ۴٫۳ برای فروشگاه اینترنتی طب تیک، و نسخه ۴٫۴ برای فروشگاه دنسیس بوده است.

یکی از دغدغه هایی که در پروژه های متن سازی بین المللی وجود دارد، بومی سازی پروژه های برای مصرف داخل هست، پروژه ناپ‌کامرس به خوبی از چند زبانگی (multi languages) و چند محلی (multicultural) پشتیبانی می کند و برای استفاده در محیط فارسی و شمسی نیاز به تغییر زیادی ندارد، و اکثر تغییرات به صورت خودکار اعمال می شود.

برای نمایش صحیح تاریخ شمسی در گرید های ناپ کامرس لازم هست یک تغییر جزیی اعمال شود.

همانطور که می دانید پروژه ناپ‌کامرس برای نمایش گریدها از کتابخانه قدرتمند datatables  استفاده می کند، همچنین برای نمایش تاریخ و پیشتیبانی از چندمحلی از کتابخانه moment  استفاده می کند، و به همین دلیل تغییرات بسیار ساده اعمال می شود.

تمامی گرید های ناپ کامرس توسط یک Partial View  به نام Table  ساخته می شود، این به این معنی هست که با یک بار تغییر می توان این مسئله را در کل پروژه اصلاح کرد. در ویو Table  یک Partial  دیگر وجود به نام _Table.Definition.cshtml دارد که ساختار گرید را مشخص می کند.

در صورتی که تنظیمات سرور به درستی انجام شده باشد، مشخصات کالچر به صورت صحیح در این خط تنظیم می شود.

  //the locale which MomentJS should use
  var locale = CultureInfo.CurrentCulture.Name;

در نسخه های قبلی نیاز بود که این مقدار به صورت دستی به شکل زیر تغییر کند.

  //the locale which MomentJS should use
  var locale = "fa";

فیلد تاریخ در جداول به صورت Text  با Render از نوع Date مشخص می شود و نتیجه متن تاریخ نهایی در خط زیر مشخص می شود.

case RenderDate date:
  <text>
     render: function (data, type, row, meta) {
      return (data) ? moment(data).locale('@locale').format('@date.Format') : null;
     },
  </text>
  break;

همانطور که ملاحظه می کنید همه تنظیمات به صورت پیش فرض وجود دارد و تنها نیاز هست که پلاگین تاریخ شمسی به moment  اضافه شود. چندین پلاگین تاریخ شمسی توسط اساتید نوشته شده است که من از jalali-calendar  در پروژه ها استفاده می کنم، به دلیل اینکه همه تنظیمات قبلا انجام شده است با اضافه کردن پلاگین شمسی تاریخ ها به صورت صحیح به شمسی نمایش داده می شود.

نتیجه را تصویر زیر مشاهده می کنید

بعد از اعمال تغییرات و نمایش تاریخ شمسی

قبل از اعمال تغییرات و تاریخ میلادی

بنا دارم از این به بعد در مورد ناپ کامرس و تجربیاتم بیشتر بنویسم، اگر شما هم سوالی در این مورد دارید بفرمایید، در حد توانم پاسخ می دهم.

اکسل دسته‌بندی محصولات دیجی کالا با بیش از ۸۰۰ ردیف

نویسنده:
31 مارس 21

سلام، برای شروع به کار feenama.com نیاز داشتیم که یک دسته بندی کلان از محصولاتی که در فروشگاه های اینترتی هستند، داشته باشیم. برای همین به سراغ دیجی کالا رفتیم.

دسته‌‌بندی محصولات دیجی کالا رو در قالب اکسل با بیش از ۸۰۰ ردیف آماده کردیم، در این فایل رابطه پدر فرزندی دسته ها رعایت شده و شما می توانید در فروشگاه خودتان یا در کارهای علمی (پردازشی) استفاده کنید.

برای خرید فایل دسته‌بندی محصولات دیجی کالا می توانید از فروشگاه فایل استفاده کنید

یا اینجا کلیک کنید

فایل ارائه بلاکچین به زبان فارسی

نویسنده:
5 می 19

ارائه بلاکچین به زبان فارسی

سلام

فروردین ۹۸ ارائه ای داشتم در مورد بلاکچین، گفتم شاید بد نباشه این فایل ارائه رو با دوستان به اشتراک بگذارم. البته در ابتدا عرض کنم که در این ارائه بیشتر اتکا بر روی توضیحات شفاهی (بنده) بوده است و ممکن از لحاظ متن خیلی پربار نباشد، البته حاضران در جلسه بسیار راضی بودند

در این ارائه ابتدا معرفی و تاریخچه کوتاهی در مورد بلاکچین گفته می شود، بعد از آن در مورد اطلاعات زمینه (رمز نگاری و هش) صحبت می شود.

در مورد تراکنش در شبکه بلاکچین صحبت می شود، در مورد چند شاخگی در زنجیره بلوک ها صحبت می شود، خیلی کوتاه در مورد سیستم های توضیع شده صحبت می شود

سپس به سراغ کارکردهای بالاکچین می رویم و چند مثال از مقالات روز آورده می شود

و در نهایت هم منابع

امیدوارم مفید بوده باشه

دانلود فایل ارائه پاورپینت بلاکچین به زبان فارسی (لینک حذف شد) 

پی نوشت: فعلا قصد گذاشتن فایل پاور پوینت را ندارم، چون ممکنه دانشجو تنبل بشه 🙂

البته ممکنه برای فروش به فروشگاه فایل اضافه کنم. اگر خواهان هستید و می خواهید هزینه کنید، ایمیل بزنید ببینیم چطور می شود!

خرید و دانلود فایل ارائه پاورپینت بلاکچین به زبان فارسی (PDF) پنج هزار تومان

خرید و دانلود فایل ارائه پاورپینت بلاکچین به زبان فارسی (پاورپوینت PowerPoint) بیست هزار تومان

مقایسه بین فایل های منابع زبان در نوپ کامرس و استخراج تگ های جدید

نویسنده:
16 مارس 19

سلام

این روز ها دوستان زیادی برای اجرای پروژه های فروشگاهی به سراغ نوپ کامرس می روند، یکی از مسائلی که برای یکسان سازی زبان ها و ترجمه عبارت های جدید باید حل شود، استخراج تگ های اضافه شده جدید هست.

به عنوان مثال من برای نسخه ۴٫۰۰ نوپ کامرس فایل زبان ترجمه شده را در اختبار داشتم، (دانلود فایل ترجمه نوپ کامرس برای نسخه ۴٫۰۰) و وقتی که این بسته را روی نسخه ۴٫۱ اضافه کردم، متوجه شدم که یک سری از عبارت ها اضافه شده است که نیاز به ترجمه دارد (بسته زبان ترجمه نشده نوپ کامرس ۴٫۱). برای ترجمه عبارت ها نیاز داشتم که ابتدا آن هایی که جدید هستند را استخراج کنم.

برای همین یک قطعه کد ساده نوشتم (کد برنامه مقایسه و استخراج عبارت ها در نوپ کامرس) که حاصل خروجی هم شد این، حدود ۴۶۰ خط که نیاز به ترجمه دارند (دانلود فایل تفاوت عبارت ها نوپ کامرس در نسخه ۴٫۰۰ و ۴٫۰).

حالا نیاز هست دوستان همت کنند و این عبارت های جدید را ترجمه کنند. لطفا اگر سرویسی را می شناسید که می شود این فایل را به صورت دسته جمعی ترجمه کنیم، معرفی بفرمایید.

 

پی نوشت: می دونم که این کد رو خیلی بهتر هم می تونستم بنویسم، ولی خب … 🙂

 

نحوه استفاده از فناوری بلاک‌چین برای رادارهای تنظیم مقررات (رگولاتوری) حفظ حریم خصوصی داده‌ها

نویسنده:
25 اکتبر 18

منبع: https://www.coindesk.com/blockchain-tech-data-protection-authority-radars/

در این مقاله، Ehrlich درباره فناوری بلاک چین از دیدگاه رگولاتورهایی که وظیفه تضمین حفاظت از حریم خصوصی و اطلاعات مشتری را دارند، بحث می کند.

من به مقامات و متخصصان حفاظت از اطلاعات (DPAs) غبطه نمی خورم.

اگرچه تقریباً هر کسی، از رهبران بلند پایه تا کارمندان عادی این سازمان ها، نسبت به اهداف مورد نظر، آگاه بوده و به سمت آن حرکت می کنند، اما سرعت پیشرفت نوآوری سبب می گردد تا اینگونه به نظر برسد که آنها دائماً در تله های دیجیتالی به دام می افتند یا سوار بر یک پله برقی به سوی مسیری اشتباه در حرکت هستند.

در این روزها چه چیزی آنها را تا این حد مشغول کرده است؟

آنها در حال بررسی فناوری های غول پیکر ایالات متحده همچون گوگل، فیسبوک، آمازون، اوبر و ایربی­ان­بی هستند. اما چالش بزرگ دیگری از پیگیری و بررسی تمایلات و گرایشات نوظهور درباره استفاده از این فناوری ها و اطلاعات به وجود می آید. در حالی که ناظران همواره به دنبال آخرین پیشرفت ها در زمینه جستجو، رسانه های اجتماعی و رایانش ابری هستند، فناوری های جدید دائماً در پیش روی آنها قرار می گیرند.

بخشی از وظیفه رگولاتورها این است که شانه به شانه این نوآوری ها در حرکت باشند و مفاهیم و پیامدهای آن ها برای حفاظت از اطلاعات را درک کنند. طی چند سال گذشته، اکثر منابع به بررسی و پاسخ به هواپیماهای بدون سرنشین (پهپادها)، دستگاه های متصل، استفاده از فناوری در اجرای قانون، آزمایش ژنتیک، بیومتریک ها و غیره، معطوف بوده است.

علیرغم اینکه دلیل مورد توجه قرار گرفتن هر یک از این فناوری ها قابل درک است، اما این درست نیست که همه چیز را با هم بخواهیم. در حال حاضر بسیاری از این فناوری ها، مانند Nest thermostat یا Apple Touch ID در زندگی ما تأثیرگذار هستند. این نوآوری ها، علاوه بر رشد چشمگیر در بازار، یک عامل مشترک نیز دارند که آن ها را به یک چالش و نگرانی برای رگولاتورها بدل می کند- آنها اقیانوسی از اطلاعات کاربر تولید می کنند، این اطلاعات را در ابر ذخیره می کنند و برای اهداف و مقاصد سودآور استخراج می کنند. این فناوری ها با تجهیز به فناوری های تحلیل کلان داده به شرکت ها کمک می کنند تا بتوانند سلطه و نفوذ اطلاعاتی خود بر مشتریان را افزایش دهند.

در مقابل، بلاک چین به آسانی در این قالب نمی گنجد و هنوز برای اثرگذاری بر مصرف کنندگان راهی طولانی در پیش دارد.

رگولاتورها تمایل دارند به این فناوری به عنوان یک فناوری کمتر توسعه یافته، بهای کمتری دهند یا اصلاً به آن نپردازند.

اولین چیزی که به ذهن می رسد

چگونه می توانید بلاک چین را دستور کار خود قرار دهید؟

با برجسته کردن پتانسیل بلاک چین در آینده آغاز کنید. برای برخورداری رگولاتورها از حاشیه ای امن، تأکید بر این نکته مهم است که فناوری بلاک چین ارتقا و پیشرفتی حتمی برای تمامی راه حل ها و ابزارهای موجود در بازارهای امروزی ارائه می دهد.

بنابراین، پذیرش فرصتی که بلاک چین برای دگرگونی اساسی اقتصاد اطلاعات شخصی به وجود می آورد مهم است. یا به بیان ساده تر، مالکیت شخصی اطلاعات خودتان را بازپس می گیرید (اعاده می کنید).

رگولاتورها در سراسر جهان دائماً در حال کار بر روی نوآوری ها و ابتکارات هستند تا کنترل بر داده ها را تضمین کنند و شرکت ها برای جمع آوری اطلاعات، رضایت کاربر برای پردازش این اطلاعات و انجام اقدامات لازم برای اطمینان از این که افراد قادر به اعاده اطلاعات خودشان و ارائه آن به یک رقیب (برای مثال یک بانک رقیب) هستند (در صورتی آنها این اطلاعات را بخواهند) حق قانونی دارند.

راه حل های تشخیص هویت مبتنی بر بلاک چین با اتکا به رمزنگاری، فناوری چند امضائی و توان محاسباتی توزیع شده برای بازگرداندن «استقلال دیجیتالی» افراد می توانند اسکریپت ها را متحول کنند.

بنابراین، بهتر است که این فناوری ها را در رویکرد فعلی خود مد نظر قرار دهیم.

این کار نیازمند رویکردی چند شاخه است: ابتدا، پیوند مفاهیم به اصول اصلی حفاظت از اطلاعات و سپس مقایسه فناوری بلاک چین با راه حل های مشابه بازار همانند رایانش ابری.

اصول حفاظت از اطلاعات

امروزه رگولاتورها غالباً بر هشت اصل اساسی ارائه شده توسط OECD (سازمان همکاری و توسعه اقتصادی) در سال ۱۹۸۰، مبتنی هستند: محدودسازی جمع آوری، کیفیت اطلاعات، مشخصات هدف، محدودسازی استفاده، امنیت، حفاظت کردن، باز بودن، مشارکت فردی و مسئولیت پذیری.

فناوری های مبتنی بر بلاک چین مزایای چشمگیری فراتر از فناوری های موجود در بازار را براساس این معیارها ارائه می دهند. برای مثال، استفاده از پروتکل های جدید احراز هویت مبتنی بر رمزگذاری، سرقت و جعل هویت را به طور چشمگیری سخت تر خواهند کرد.

علاوه بر این، محصولات آتی ایجاد شده بر روی بلاک چین می توانند ابزاری شفاف برای اطمینان از این که شرکتها در استفاده از اطلاعات مشتریان به طور کامل دقت دارند و با وسواس عمل می کنند، ارائه دهند. امروزه انتظار می رود که هر شرکتی «سیاست حفظ حریم خصوصی» را داشته باشد که این سیاست به تفصیل این که آنها چه اطلاعات شخصی را جمع آوری کرده اند، چگونه این اطلاعات را مورد استفاده قرار خواهند داد، چه مدت آنها را نگه خواهند داشت، افراد به چه روشهایی می توانند این اطلاعات را به دست آورند و سایر جنبه های چرخه حیات داده ها را شرح می دهد.

مشتریان پس از موافقت با این سیاست، معمولاً به سادگی به فروشنده اطمینان می کنند که وی به وعده اش پایبند خواهد بود. با این حال، با استفاده از بلاک چین و قراردادهای هوشمند، این پروتکل ها می توانند در فرآیندهای تجاری رمز شوند، می توانند با استفاده از طرح های صدور گواهینامه استاندارد شوند، می توانند برنامه نویسی شوند تا اطمینان حاصل شود که شرکت ها به تعهد خودشان عمل خواهند کرد.

از طرف دیگر، فناوری بلاک چین می تواند راه حل های جدیدی برای نگهداری و رسیدگی به سوابق شرکت ارائه دهد، کاری که اهمیت آن تنها در سایه آموزش و آگاهی کسب و کارها از چگونگی جمع‌آوری اطلاعاتِ بیشتر از مشتریان خود، افزایش پیدا خواهد کرد. شرکت های مختلف در سراسر جهان به طور فزاینده ای نیازمند گزارشات کاملی از فعالیت های مربوط به پردازش اطلاعات و ذخیره سازی داده های خود به منظور حسابرسی و بررسی های جامع هستند.

در بیشتر موارد، بخشی از اجرای این نیازها مستلزم بررسی دسترسی کارمندان به اطلاعات شرکت است. این یک مورد کاربردی (use-case) سفارشی برای راه حل مبتنی بر بلاک چین به منظور مدیریت، بررسی و تأیید و حفاظت از اطلاعات شرکت است.

مقایسه با رایانش ابری

برای نشان دادن توانایی و قدرت بلاک چین در حفظ این اصول اطلاعاتی اصلی، این مهم است که تضاد و تفاوت میان بلاک چین و محصولات فعلی موجود در بازار را به تصویر بکشیم.

من غالباً هنگام صحبت با رگولاتورها درباره فناوری بلاک چین، زمان صحبت را صرف برجسته کردن تفاوت میان بلاک چین های مجاز و بلاک چین های باز و دفاتر کل می کنم. همینطور که بحث و گفتگو داغ تر می شود، بحث به مقایسه میان انواع بلاک چین و راه حل های عمومی، خصوصی و هیبرید (ترکیبی) ابری کشیده می شود.

دولت ها در پی مبارزه با پیامدهای فناوری های ابری از دیدگاه رگولاتوری هستند. نگرانی های اصلی از دیدگاه آنها شامل حفاظت مناسب از داده ها و اطمینان از این که این اطلاعات به مصارف نامشروع نمی رسد و محرمانه باقی می ماند است.

علاوه بر این، به مخاطره افتادن سرمایه نیز افزایش می یابند.

با توجه به رشد محبوبیت راه حل های مبتنی بر ابر، ارائه دهندگان نیز بیشتر به بررسی دقیق و مجازات (پرداخت جریمه) رگولاتورها روی آورده اند، حتی در صورتی که آنها فقط یک مشتری یا پیمانکار فرعی (sub-contractor) برای شرکت داشته باشند که از قابلیت های ذخیره داده آنها استفاده می کند.

با توجه به ارزش موارد کاربردی خاص در راه حل های مبتنی بر بلاک چین در برابر راه حل های مبتنی بر غیر بلاک چین، ارائه مزایای دفتر کل توزیع شده و قراردادهای هوشمند، از نقطه نظر شفافیت، امنیت و محدودسازی هدف آسان می شود.

تعیین انتظارات

با توجه به موارد کاربردی اصلی که همچنان در بیت کوین و صنعت مالی تمرکز یافته اند، بسیاری از DPAها اجازه خواهند داد که رگولاتورهای مالی، چشم انداز و آینده رگولاتوری بلاک چین را مدیریت کنند.

بنابراین، بعید است که در آینده نزدیک، توسعه و پیشرفت عظیم، تنظیم قانون یا راهنمایی از سوی مقامات و متخصصان حفاظت از اطلاعات درباره بلاک چین وجود داشته باشد.

با این حال، رگولاتورهای موجود در سراسر جهان مانند کمیسیون تجارت فدرال (FTC)، کارگروه ماده ۲۹ در اروپا و دفتر مقام عالی رتبه کادانا در امور حفاظت از حریم خصوصی، نظر به اینکه آنها چگونه فناوری های جدید را در قوانین موجود می گنجانند و براساس برخی از نگرانی ها و چالش های اصلیشان از منظر حفاظت از مشتری، نظرات یا راهنمایی هایی را صادر می کنند.

همینطور که فناوری بلاک چین به پیشرفت و ترقی ادامه می دهد، من انتظار دارم که بالاخره آنها بخشهایی از بحث ها و مذاکرات را به عنوان مقدمه ای برای راهنمایی اصلی منتشر کنند.

هنگامی که DPAها فرمان درخواست اطلاعات را صادر می کنند، زمانی که اعضا برای مشارکت و ثبت نظرات صرف می کنند ارزشمند خواهد بود.

در عین حال، کارهایی وجود دارد که می توانند بلافاصله و بلادرنگ انجام شوند. توسعه دهندگان و برنامه نویسان در چنین فضایی باید درباره اصول OECD و مقررات مربوطه آگاهی یابند و بیشتر بدانند؛ زیرا آنها محصولات جدید را به وجود می آورند.

علاوه بر این، رگولاتورها طرح های صدور گواهینامه را به عنوان ابزاری برای نشان دادن حسن نیت و سبک کردن بار مسئولیت خودشان، ترویج و تشویق می کنند. برای مثال، قانون حفاظت از اطلاعات عمومی اروپا که به زودی جایگزین قانون تصویب شده در سال ۱۹۹۵ اتحادیه اروپا خواهد شد، استفاده از نظام های صدور گواهینامه را به عنوان ابزارهای پیرو مقررات، ترویج و تشویق می کند.

به وجود آوردن چنین برنامه ای، شروعی عالی برای اشتغال و مشارکت رگولاتوری بلاک چین در دنیای حفاظت از اطلاعات می باشد.

ایده درگاه پرداخت ارزهای دیجیتال “ارزگیت” – ادامه داستان پایان نامه+ ارائه ایده

نویسنده:
23 اکتبر 18

 از اینکه فاصله زیادی بین مطالب این سری افتاده عذرخواهی می کنم، این قصور من رو بگذارید پای کم بود زمان و درگیری های مختلف

در قسمت اول (ایده درگاه پرداخت ارزهای دیجیتال “ارزگیت” – قسمت اول) و قسمت دوم (ایده درگاه پرداخت ارزهای دیجیتال “ارزگیت” – قسمت دوم (پایان نامه کارشناسی ارشد در حوزه بلاکچین)) داستان کوتاهی در مورد نحوه آشناییم با تکنولوژی بلاکچین و کارهایی که انجام دادم، تا منهی بشود به پایان نامه توضیح دادم، و در این پست می خوام چند خطی به آن اضافه کنم و در آخر فایل ایده درگاه پرداخت ارزهای دیجیتال رو ارائه بدم.

در قسمت قبل گفتم که تصمیم گرفتم برای پایان نامه در مورد CDN  بر بستر بلاکچین کار کنم، تا مدتی در این مورد مطالعه می کردم، تا اینکه تصمیم گرفتم باز هم زمینه کاری رو عوض کنم، به دلیل علاقه شخصی خودم به معماری نرم افزار و نظر استاد، تصمیم بر این شد به دنبال بر طرف کردن یکی از نیاز های معماری نرم افزار با بلاکچین باشیم. از طرف دیگه این روز ها با موضوع توزیع شدگی و نرم افزار های توزیع شده سر و کله می زنم. در همین راستا، دیدم شاید بد نباشد روی پایان نامه ای با موضوع تقریبی (ارائه یک راهکار توزیع شده برای اتصال سامانه های نرم افزاری بر بستر بلاکچین در شبکه های داخلی) کار کنم. البته چندین مقاله در این حوزه هم پیدا کردم که بد نیست شما هم در جریان باشید.

و اما درگاه پرداخت ارز های دیجیتال

اجرای درگاه پرداخت ارزهای دیجیتال با بیشتر شدن مشغولیت هام (کار و درس و پروژه) عملا خاموش شده بود، تا اینکه از طرف یکی از بزرگترین شرکت های گردشگری (َشاید هم بزرگترین) با من تماس گرفتند و درخواست یک جلسه در مورد این موضوع کردند. به حق ایده و فکر مدیران مجموعه بسیار خوب و مثب بود، هر چند که نیاز داشتند از لحاظ علمی و فنی دید خودشان را بالا ببرند. ایده ای که آن ها به دنبال آن بودند در سطح اول امکان پرداخت هزینه تور ها با ارزهای دیجیتال، و در سطح بالاتر راه اندازی یک ارز دیجیتال برای استفاده در شبکه گردشگری ایران بود.

از ایشان فرصت خواستم و طرح خودم رو کامل تر از چیزی که در فکرشان بود نوشتم، از نظر خودم طرح خوبی شد، ولی نمی دانم چرا آن همه پیگیری و تماس های مکرر اولیه به نتیجه ای ختم نشد (شاید من خبر ندارم).

این طرح برگرفته از خدماتی است که سایت های خارجی پرداخت ارزهای دیجیتال به کاربرانشان ارائه می دهند. در این طرح دست کارفرما را برای اینکه از یک node بلاکچین بیت کوین استفاده کند و یا از API  سرویس دهنده های دیگر استفاده کند، باز گذاشتم. این طرح تقریبا مرحله تحلیل نرم افزار را پوشش می دهد، و مراحل اجرای این ایده و حتی قیمت پیشنهادی خودم (خودم می دانم که بسیار کم گفتم) هم هست.

به دلیل اینکه این ایده بار علمی خاصی ندارد و کاملا جنبه تجاری دارد، به صورت تجاری برای فروش گذاشته ام که می توانید در انتهای همین مطلب لینک های دانلود را مشاهده کنید.

چند نکته:

لایسنس: خریدار این فایل می تواند به هر نحوی که دلش می خواهد، چه در زمینه های تجاری و غیر تجاری بدون نیاز به اجازه و هماهنگی به صورت نا محدود استفاده کند. ولی در اختیار گذاشتن ایده و فایل ارائه برای دیگران به هیچ وجه مجاز نیست. چه به صورت فیزیکی فایل جا به جا شود، چه در سایت های اینترنتی قرار بگیرد. )

پشتیبانی: همانطور که دوستان در جریان هستند، در حد توانم به سوال ها پاسخ می دهم، ولی برای خریدارن این فایل صحبت در مورد مسائل فنی و علمی در خصوص ایده آزاد هست (در حد عرف، سعی می کنم سریع پاسخ بدهم)

تمام مطلب نوشته شده مربوط به خرداد ۱۳۹۷ و در حد علم و تجربه شخصی بنده هست، و بیشتر از این ادعایی هم ندارم ( قبل از خرید بررسیهای لازم را به عمل آورید)

موفق و موید باشید.

خرید PDF طرح ارائه خدمات پرداخت ارز های دیجیتال 

خرید WORD طرح ارائه خدمات پرداخت ارز های دیجیتال 

ایده درگاه پرداخت ارزهای دیجیتال “ارزگیت” – قسمت دوم (پایان نامه کارشناسی ارشد در حوزه بلاکچین)

نویسنده:
6 ژوئن 18

در مطلب در مورد آنچه بر من و بلاکچین (بیت کوین) گذشت رو نوشتم، در ادامه قصد دارم کمی قصه رو ادامه بدهم.

 

پرده چهار: پایان نامه ارشد در حوزه بلاکچین

این پرده شاید خیلی به درگاه پرداخت ارز های رمزپایه نداشته باشه، ولی شاید برای علاقه مندانی که پیگیر این حوزه هستند بد نباشه. مدتی بعد (پرده سوم) در مقطع کارشناسی ارشد نرم افزار (ماجرای دانشگاه رفتن بماند در یک پست دیگر) تصمیم گرفتم که برای پایان نامه ارشد در حوزه بلاکچین کار کنم. من این فکر رو داشتم ولی صورت مسئله ای به ذهنم نمی رسد که بخواهم در پایان نامه حل کنم، برای همین شروع کردم به مطالعه پیرامون بلاکچین و پیوندش  با موضوعات فناوری اطلاعات، آن زمان یکی از سایت های مورد علاقه ام سایت کوین ایران بود، که همیشه اخبار و آموزش ها و حواشی بلاکچین رو خیلی خوب منتشر می کرد.

بعد از مدتی که پیگیر مطالب این سایت بودم، تصمیم گرفتم با هاشون تماس بگیرم و در مورد ایده درگاه پرداخت ارزهای رمز نگاری شده و همچنین ایده اجاره پردازش (هش پاور) استخراج ارزهای رمزنگاری شده (این ایده ناب رو هم براتون بعد ها شرح خواهم داد) صحبت کنم، دوستان فعال در این سایت شخصی رو معرفی کردند به اسم آقای شایان اسکندری (ایشان از هموطنان ساکن کانادا و دانشجو دکتر هستند) بعد نیست متن ایمیل رد و بدل شده با این را اینجا بیاورم:

متن ایمیل من:

سلام مجدد
وقت بخیر
تشکر می کنم که پاسخ ایمیل من رو دادید آقای دکتر، باعث افتخار من هست
واقعیتش من در حال حاضر بلاکچین و نحوه کارش رو می شناسم، بیت کویین و نحوه کارش رو خوب می شناسم، ولی نیاز به منابعی دارم که بدونم بلاکچین چه صورت مسئله هایی رو حل می کند؟
و عملا چطور مسائلی رو پاسخ می دهد؟
آیا برای نرم افزار های توزیع شده، راهکارهایی دارد؟
البته به دلیل اینکه گرایش من هوش مصنوعی هست، باید روی حل مسائل هوشمندی تکیه کنم
تشکر فراوان

 

پاسخ ایشان:

سلام
در واقع سوالات شما همه می توانند موضوع پابان نامه باشند٫ به این دلیل که بلاکچین تقریبا همه کاربردی می تواند داشته باشد و به نظر من هنوز کاربرد اصلیش به جز ماهیت مالی پیدا نشده.
به نظرم اگر بتونین با دید هوش مصنوعی به یک سری مسایل غیر متمرکز نگاه کنید بشه کار های جالبی انجام داد.
این لینک چندین کاربردهای احتمالی این دو تکنولوژی را لیست کرده و کمی در موردش توضیح داده:‌
https://blog.bigchaindb.com/blockchains-for-artificial-intelligence-ec63b0284984
برای منابع هم به نظر مقاله های آکادمیک در این موضوع را کمی نگاه کنید ولی در کل شاخه ای هست که کار زیاد هست برای انجام دادن.
موفق باشی٫
شایان
برای شروع سرخط خوبی بود، ولی خب من این سرخط رو دنبال نکردم، و باز هم شروع کردم به مطالعه 🙂
موضوعی که در نهایت به آن رسیدم “اجرای بستر CDN  بر روی بلاکچین” بود، برای همین تصمیم گرفتم که دامنه blockcdn.ir  رو هم ثبت کنم و به مرور مطالعاتم رو روی این سایت هم به روز کنم. البته امکان ثبت این دامنه برای همه آزاد نبود و نیاز به گرفتن مجوز داشت، بعد از مکاتبه با مراجع ذی صلاح (!) امکان ثبت این دامنه به صورت اختصاصی برای من باز شد.
البته مطالب قبلی هم که در این حوزه نوشتم، در گذر همین اتفاق ها بر خورده بودم و نوشتم، و می توان آن مطالب هم جزیی از این مطلب دانست!
پروژه IBM در حوزه بلاکچین هم خیلی خوب بود، هم از نظر ایده و هم از نظر زیر ساخت، پیشنهاد می کنم سری به این صفحه بزنید.
این مطلب ادامه دارد….
در نهایت می خواهم کل ایده و سورس های نوشته شده رو به صورت متن باز منتشر کنم.

ایده درگاه پرداخت ارزهای دیجیتال “ارزگیت” – قسمت اول

نویسنده:
30 می 18

پرده اول: آشنایی با بیت کوین

از زمانی که با ارزهای دیجیتال (به خصوص بیت کوین) آشنا شدم بیش از سه سال می گذرد، من به واسطه درخواست یک پروژه (راه اندازی فروشگاه اینترنتی با درگاه پرداخت بیت کوین) به این زمینه وارد شدم، یادم هست آن زمان هر بیت کوین حدودا ۳۴۴ دلار بود که نسبت به قیمت فعلی مبلغ ناچیزی بود (اگر اون موقع ۱۰ تا بیت کوین می خریدم شاید الان برنامه نویس نبودم 🙂 ). بعد از مطالعات بسیار زیاد و سنگین برای درک بلاکچین و ارز دیجیتال (اون موقع فقط صحبت از بیت کوین بود) موفق شدم اولین درگاه پرداخت بیت کوین رو بنویسم و در گیت هاب منتشر کنم. البته بعد ها اون پروژه بدون نتیجه ماند، ولی از این نظر که من با تکنولوژی بلاکچین آشنا بشوم بد نبود.

 

پرده دوم: ارزگیت

بعد از منتشر کردن اولین نمونه درگاه پرداخت بین کوین و مسکوت ماندن پروژه درخواستی، من هم این موضوع را کنار گذاشتم تا سال ۹۵ که تب ارزهای رمز پایه بالا گرفت، مدتی بود که پروژه نداشتم می خواستم برای خودم با یک ایده جدبد در فضای ایجاد شده موج سواری کنم، این شد که ایده ارزگیت به نظرم رسید. دوباره شروع کردم به مطالعه و کد نویسی، تا بتوانم یک درگاه پرداخت ارز دیجیتال ایجاد کنم. ایده اصلی از روی مشابه های ملی ( شبیه آی دی پی) بود. می خواستم امکانی برای کاربران ایجاد کنم که با ساخت کیف پول مجازی، علاوه بر اینکه بتوانند ارزهای رمز پایه خودشون و منتقل کنند، بتوانند فروشگاه های اینترتی خودشان را هم به درگاه پرداخت ارزهای دیجیتال مجهز کنند.

 

پرده سوم: اسپانسر

مدتی رو این پروژه کار کردم تا تونستم نمونه اولیه پروژه رو اجرا کنم، بعد از این مرحله ادامه کار برایم بسیار سخت شده بود، هم به دلیل اینکه کاملا تنها کار می کردم و هم اینکه از لحاظ مالی در مضیقه بودم، برای همین بود که به فکر پیدا کردن اسپانسر افتادم، اول با چند شرکت فناوری مرتبط با بانک ها صحبت کردم، عملا کار من رو جدی نگرفتند! بعد از اون به دنبال شتاب دهنده ها رفتم، در چندین جلسه توجیهی طرح شرکت کردم و ایده ام رو شرح دادم، تقریبا فکر همه چیزش رو کرده بودم، و همه شبهات و سوالات رو پاسخ می دادم، ولی با بهانه اینکه این ایده به محض رشد کردن فیلتر می شود، من رو رد می کردند. البته ابن رو هم باید بگم که هیچ موقع هم نتوانستم یک تیم خوب معرفی کنم، چون عملا افراد تیمم هم (به دلیل پیچیدگی مسئله) خوب توجیه نمی شدند.

 

این مطلب ادامه دارد…

کتاب بلاکچین برای تازه کارها به زبان فارسی | راه اندازی مرحله به مرحله بلاکچین خودتان با راهنمای فارسی

نویسنده:
21 آوریل 18

سلام

در پست قبل با عنوان کتاب بلاکچین برای تازه کارها | راه اندازی مرحله به مرحله بلاکچین خودتان کتابی رو معرفی کردم که به زبان ساده بلاکچین و مراحل راه اندازی بلاکچین رو بیان کرده بود.

بعضی از دوستان ایمیل زدند و درخواست ترجمه این کتاب رو کردند، خوشبختانه در همان پست قبلی یکی از دوستان (آقای مجتبی شعبان پور) ترجمه این کتاب رو در اختیار من قرار دادند و من هم در همین پست منتشر می کنم.

البته ایشان این کتاب رو از کانال کریپتو آموزش گرفته اند و در پاورقی صفحه اول اسم شرکت گسترش اقتصاد فن محور آماده است.

ترجمه کتاب بلاکچین به زبان ساده برای تازه کار ها

 

کتاب بلاکچین برای تازه کارها | راه اندازی مرحله به مرحله بلاکچین خودتان

نویسنده:
3 فوریه 18

سلام

این روز ها کتاب و پست های اینترنتی در مورد بلاکچین خیلی زیاد شده است، و در  فضای وب فارسی هم اخیرا مستنداتی در مورد بلاکچین معرفی می شود.

احتمالا با کتاب های for dummies آشنایی دارید، این کتاب ها معمولا یک مطلب جدید را به زبان بسیار ساده بیان می کنند که معمولا  مخاطبان این کتاب ها از افراد مبتدی تا مدیران ارشد تشکلیل می دهند.

شرکت IBM با پشتبانی از این مجموعه کتاب Blockchain for dummies رو به صورت رایگان منتشر کزده است. هنوز فرصت نکردم که این کتاب رو از ابتدا تا انتها مطالعه کنم، ولی با ورق زدن های اجمالی مجذوب کتاب شدم… زبان شیوا و روان (انگلیسی راحت برای مطالعه) با پرهیز از غلو! مطالعه این کتاب رو به همه دوستانی که دوست دارند در مورد بلاکچین اطلاعات دقیق و عملی به دست بیاورد توصیه می کنم.

دانلود کتاب بلاکچین به زبان ساده » ibm-blockchain-for-dummies

 

کتاب آموزش بلاکچین به زبان ساده

 

ترجمه همین کتاب

ترجمه کتاب بلاکچین به زبان ساده برای تازه کار ها